Koronawirus – proste, skuteczne działania

Koronawirus – proste, skuteczne działania

Przedstawiciele władzy starają się zapobiegać panice, która mogłaby mieć zgubne skutki zarówno dla zdrowia jak dla gospodarki. To dobrze, jednak nie można chować głowy w piasek, a nawet udawać strusia, gdy stoimy na betonie.

Bardzo słuszne są decyzje o nieorganizowaniu imprez masowych, rezygnacji z wątpliwej jakości wypoczynku w stanie epidemii.

Należy wykorzystać ten czas na spędzanie go w domu, wykonanie prac, na które od dawna nie było czasu, ułożenie puzzli z dziećmi czy wnukami zamiast zabierać je do aquaparku typu Tropical Island.

Pracodawcy powinni, tam gdzie jest to możliwe, zorganizować czy po prostu umożliwić pracę zdalną, zastąpić wyjazdy służbowe czy nawet targi i konferencje telekonferencjami.

Władze powinny, wzorem Japonii zrobić dodatkową przerwę w szkole, którą można nadrobić w wakacje letnie oraz wprowadzić lekarskie zwolnienia wydawane przez telefon. Aby uniknąć ich nadużywania powinny one być poprzedzone rozmową, gdzie lekarz stwierdzi, czy istnieją ku temu podstawy, a pacjent musi liczyć się z poddaniem go pełnym procedurom sanitarnym, więc nie będzie opłacało się kłamać dla własnej wygody, bez istotnych powodów.

To tylko kilka przemyśleń z dzisiejszego poranka – może jednak władze zamiast zwoływać posiedzenie sejmu w celu dyskusji plenarnej, powinny już dawno podjąć choćby takie działania jak wyżej opisane.

Dużo zdrowia

Artur Dziedzic