Sądy apelacyjne – lub rejonowe – zostaną zlikwidowane. MS zapowiada kolejny etap reformy sprawiedliwości

„Rzeczpospolita” ustaliła, że kolejnym krokiem reformy sprawiedliwości będzie likwidacja sądów apelacyjnych lub sądów rejonowych. Resort sugeruje, że nie należy zastanawiać się „czy w ogóle”, a raczej „jak” i „kiedy” dojdzie do fundamentalnej zmiany w organizacji sądów powszechnych.

Likwidacja sądów apelacyjnych

Jak opisuje „Rzeczpospolita”, niedługo rozpocznie się kolejny etap reformy, jak niektórzy twierdzą, „naprawiania” sądownictwa – chociaż bardziej pasuje tutaj określenie „rewolucja”. Nastąpi całkowita likwidacja sądów apelacyjnych bądź rejonowych.

Celem zapowiadanych zmian jest wprowadzenie dwóch szczebli sądownictwa w najbardziej dosłownym znaczeniu. Informacje potwierdza „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Sprawiedliwości, a niedawna wypowiedź Ministra Sprawiedliwości/prezesa partii Solidarna Polska/Prokuratora Generalnego/posła Zbigniewa Ziobry odnośnie do likwidacji sądów rejonowych potwierdza, że zmiany są nieuniknione.

Warto zaznaczyć, że nie zdecydowano jeszcze, czy znikną sądy rejonowe, czy apelacyjne. Zarówno jedna jak i druga możliwość cyklicznie pojawia się w mediach. Konieczność zmian relatywizowana jest oczywiście tym, że w innych krajach takie rozwiązanie już istnieje.