Francuscy sędziowie podlegają sankcjom. Ekspert: są bardzo rzadkie

Francuscy sędziowie podlegają sankcjom dyscyplinarnym. Wśród nich są m.in.: degradacja lub przymusowe przejście na emeryturę. „Kwestią dyscyplinowania, co jest bardzo rzadkie, zajmuje się środowisko sędziowskie” – mówi PAP mecenas Frederic Sicard, były przewodniczący Rady Adwokackiej w Paryżu.

Na niezależność wymiaru sprawiedliwości we Francji wpływ będą mieć wyniki kolejnych wyborów prezydenckich, bo to prezydent jest gwarantem poszanowania niezależności sądownictwa. W czasach, kiedy mamy skrajną lewicę i skrajną prawicę na scenie politycznej, może się zdarzyć, że będzie ona chciała w przyszłości wywierać wpływ na sądownictwo, którego niezależność jest podstawą funkcjonowania państwa, podobnie jak zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości” – podkreśla mec. Sicard.

Według francuskiej konstytucji, gwarantem niezależności sądownictwa jest prezydent. Wspomaga go Najwyższa Rada Sądownictwa, której wiceprzewodniczącym jest z urzędu minister sprawiedliwości. Rada jest odpowiedzialna za mianowanie sędziów i ich dyscyplinowanie.